Error message

Deprecated function: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in include_once() (line 20 of /var/www/vhosts/kongrecimantalya.com/httpdocs/includes/file.phar.inc).

şehirler arası transfer Antalya

Şehir Merkezi Antalya Antalya Havaalanı arası mesafe, Şehir Merkezi Antalya Antalya Havaalanı yol haritası, Şehir Merkezi Antalya Antalya Havaalanı kaç saat kaç km. şehir merkezi antalya Antalya Havaalanı arası mesafe : 13 kilometre. şehir merkezi antalya Antalya Havaalanı arası süre : 18 dakika.
M.Ö. 2. yy.da Bergama Kralı Attalos II. (M.Ö. ... Daha sonra Bergama Kralı Attalos II. Burada bir şehir kurar ve şehre kendi adını verir. Şehre Türkler Adalya, Araplar Antaliye, Cumhuriyet devrinde ise şehrin ismi Antalya olur.
Antalya, Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık beşinci şehridir. 2019 sonu itibarıyla il nüfusu 2.511.700'dır. İlin yüzölçümü 20.177 km²'dir. İlde km²'ye 115 kişi düşmektedir. 19 ilçe ve belediye, bu belediyelerde toplam 910 mahalle bulunmaktadır.
Akdeniz sahilinde turizm bakımından çok gelişmiş bir ilimiz. Ülkemizin muz ve portakal bahçesi olarak isimlendirilen Antalya; Akdeniz kıyısında, İçel (Mersin) Konya, Isparta, Burdur ve Muğla illeri ile çevrilidir. İl toprakları 36°06' ve 37°27' kuzey enlemleri ile 29°14' ve 32°27' doğu boylamları arasında yer alır. Üç tarafı yüksek dağlarla çevrilidir. Güzel iklimi, verimli toprakları, orman zenginliği, sahillerinin güzelliği tarihi yerleri ile en zengin şehirlerimizden biridir. Antalya’ya “Türkiye'nin Riviera”sı denilmektedir. Trafikteki numarası (07)dir.
Antalya ulaşım , Antalya ulaşım hizmetleri , Lara ulaşım , kundu ulaşım, Belek ulaşım, Side ulaşım, Manavgat ulaşım, Kızılağaç ulaşım , Kızılot ulaşım, Alanya ulaşım , Konaklı ulaşım, Mahmutlar ulaşım, Beldibi ulaşım , Göynük ulaşım , Kemer ulaşım , Kiriş ulaşım , Çamyuva ulaşım, Tekirova ulaşım , Finike ulaşım , demre ulaşım, çıralı ulaşım, olimpos ulaşım, adrasan ulaşım , kumluca ulaşım , kaş ulaşım , kalkan ulaşım , fethiye ulaşım branşlarında bir çok bölgelere ulaşım hizmetleri verilmektedir.
Bergama Kralı İkinci Attalos tabii güzellikleri çok zengin olan bu bölgede bir şehir kurulmasını istemiş ve kurulan bu şehre “Antalela” ismini vermiştir. Türkler bölgeyi feth edince, şehrin ismini Antalya olarak değiştirmişlerdir.

Antalya’da gezilecek yerler
1. Patara Antik Kenti
2. Kalkan
3. Kaş
4. Kaleköy
5. Demre
6. Olimpos
7. Çıralı
8. Tahtalı Teleferik
9. Kemer
10. Likya Yolu
11. Konyaaltı
12. Geyikbayırı
13. Termessos Antik Kenti
14. Mantarevi Restoran
15. 7 Mehmet Restoran [/column][column size=one_half position=last ]
16. Antalya Müzesi
17. Piyazcı Ahmet
18. Kaleiçi
19. Börekçi Tevfik
20. Dondurma Dükkanı
21. Akdeniz Dondurma
22. Düden Şelalesi
23. Sandland
24. Kurşunlu Şelalesi
25. Perge Antik Kenti
26. Belek
27. Hip-Notics
28. Manavgat Şelalesi
29. Körprülü Kanyon
30. Alanya

Antalya transfer , Antalya transfer hizmetleri , Lara transfer , kundu transfer, Belek transfer, Side transfer, Manavgat transfer, Kızılağaç transfer , Kızılot transfer, Alanya transfer , Konaklı transfer, Mahmutlar transfer, Beldibi transfer , Göynük transfer , Kemer transfer , Kiriş transfer , Çamyuva transfer, Tekirova transfer Finike transfer , demre transfer, çıralı transfer, olimpos transfer, adrasan transfer , kumluca transfer , kaş transfer , kalkan transfer , fethiye transfer , gibi bir çok bölgelere transfer hizmetleri verilmektedir.
1. KALEİÇİ

Kaleiçi Antalya’nın en minnoş yeri, kesinlikle görmenizi çok tavsiye edeceğimiz bir yer. Eski şehir sularının içindeki konaklar bugün Antalya’da sosyal hayatın merkezi. İşten çıkanlar buraya bira içip kafa dağıtmaya, turistler yaşayan müthiş tarihi dokusunu görmeye, çocuklar içindeki minik plajında denize girmeye, gençler de gece sağlam grupların çıktığı barlarında partilemeye geliyor. Falezin üzerine kurulmuş, içinde kocaman parkları da olan bir özerk bir kasaba gibi bir hissiyatı var.

Yazın gündüz buraya katiyetle gelmeyin, sıcaktan burnunuzdan gelir. Gün batımına doğru gelin, hem bir Kaleiçi klasiği bira & gün batımı yapar, hem Kaleiçi’ni gezer, akşam da canlı müzik dinlersiniz. Kaleiçi’nden size gezilecek yerlerden tutun da yeme içmeye, acayip nokta atışı önerilerimiz var. Kaleiçi yazımızı okumadan şuradan şuraya bırakmayız sizi.

2. KURŞUNLU VE DÜDEN ŞELALELERİ

Düden Şelalesi
Antalya’nın da 2 tane meşhur şelalesi var: Düden ve Kurşunlu. Öncelikle neye benzediğini iyi canlandırmanız için mutlaka videodan izlemenizi öneririm çünkü açıkçası fotoğraflar güzelliklerini adil bir şekilde yansıtmıyor.

Düden Şelalesi çok enteresan, böyle şehrin içinde, etrafı binalarla çevrili bir yerde, semtin ortasından çağlayan bir şelale düşünün. Markete, durağa giderken yanından geçtiğin cinsten şehrin içinde! Arabayı park ederken haritanın yanlış konum gösterdiğinden şüpheleniyor insan, o kadar beklenmedik bir yerde. İçinde gezilebilen bir de mağarası var. Daha da enteresanı ileride Düden falezlerden aşağı deniz dökülüyor. Denize dökülen Düden’i eğer Kaleiçi’nden tekne turuna çıkarsanız görüyorsunuz ama arabayla da yakınına gidilebiliyor

Kurşunlu Şelalesi
Düden Şelalesi şehrin ortasında hoş bir sürpriz ama biz en çok Kurşunlu Şelalesi’ni sevdik. İkisine birden zamanınız yoksa Kurşunlu’ya gidin deriz. Suyun rengi, sanki Bali’deymişsiniz gibi görünen tropik bitki örtüsü gerçekten çok güzel. Sakın şelaleyi görüp dönmeyin, teraslana teraslana akan nehrin yatağını hoş bir yürüyüş parkuruna çevirmişler. Aşağıda çok keyifli bir de kafe var. Elbette Düden’in ulaşım kolaylığı ile yarışması mümkün değil ama yol yaptığınıza kesinlikle değer.

Bu arada biz gittiğimizde tek tük insan vardı. Yazın kalabalık oluyor diye duyduk. Burası sakin haliyle güzel. Eğer yazın buraya piknikçiler falan geliyorsa hiç tadı olmaz. Yüzmek yasaktır tabelaları vardı. Umarız mangal da, piknik de yasaktır.
Antalya transfer , şehirler arası transfer , şehirler arası transfer Antalya , özel araç transferi , özel araç transferi Antalya , özel araçla şehirler arası ulaşım Antalya , şehirler arası ulaşım , şehirler arası ulaşım antalya , özel araçla şehirler arası transfer Antalya , vip araçla şehirler arası ulaşım , vip araçla şehirler arası ulaşım Antalya , vip araçla şehirler arası transfer , vip araçla şehirler arası transfer Antalya , şehirler arası özel ulaşım , şehirler arası özel ulaşım Antalya , Antalya ulaşım , Antalya ulaşım hizmetleri ile sizlerin yanınızdayız.
3. HİP-NOTİCS

Manavgat’ın Burunucu Mevkii Çakış Köyü’nde bulunan Hip-Notics, wakeboard olarak bilinen kablolu su kayağının yapılabildiği bir su parkı. Klasik su kayağının motorlu tekne veya başka bir araçla çekilerek yapılanı yerine bir makara sistemiyle kablolar aracılığıyla çekilerek yapılanı. Tabi klasik su kayağına göre daha güvenli, daha ekonomik, yeni başlayanlara ve akrobasiye merak saranlar için daha uygn. Elektrikle çalıştığından ve motor yağlarıyla suyu kirletmediğinden de çevre dostu bir sistem. Sadece wakeboard değil, su kayağı (çift kayak), kneenboard (diz boardu) ve flyboard seçenekleri, basketbol, voleybol ve diğer oyun alanları, yeme-içme alanı da var.

4. PERGE ANTİK KENTİ

Kurşunlu Şelalesi’ne gittiğinizde, Perge Antik Kenti’nin 8 kilometre, 15 dakika mesafede bulunduğu da aklınızda olsun. Pamphyli uygarlığının önemli şehirlerinden, Aksu Nehri’nin 4 kilometre yakınındaki geniş bir ovaya kurulmuş olan Perge Antik Kenti, antik dönemden günümüze kalan en iyi korunmuş stadyumlardan birine, Yunan-Roma tipi bir amfi tiyatroya, görkemli bir Hellenistik giriş kapısına sahip. Sırf bu özellikleri için bile UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne girmeyi hak eden ve bunun için Türkiye’nin aday gösterdiği antik kentlerden. Bu bölgeden çıkmış çoğu heykel, Antalya Müzesi’nde görülebiliyor. Giriş ücreti 25 TL. Müzekart geçerli. Yaz kış kapı açılış 08.00 ama yazın 19.00’da kapanırken kışın 17.00’de kapanıyor.

5. ANTALYA MÜZESİ

1922’de Öğretmen Süleyman Fikri Erten tarafından 1. Dünya savaşından sonra bölgeye gelen işgal güçlerinin yağmasından kurtarılan eserlerin korunması amacıyla kurulmuş. İlk olarak Kaleiçi’nde bulunan Alaaddin Cami’de, daha donra Yivli Cami’de yer alan Müze 1972’de bugünkü binasına taşınmış. Müzede, Antalya’da yer alan üç antik kent olan Lykia, Pamphylia ve Pisidia’dan çıkma tüm tarihi eserleri görebiliyorsunuz. Özellikle Perge Antik Kenti’nden çıkarılan Roma Dönemi heykelleri, müze koleksiyonunun en değerli parçalarından. 1988 yılında “Avrupa Konseyi Yılın Müzesi” ödülüne layık görülen müze, eğer tarihe ve arkeolojiye meraklıysanız, mutlaka ziyaret edin diyeceğimiz yerlerden. WebsitesiZiyaret Saatleri: 08.30 – 19.30. Giriş 20 TL olup Müzekart geçerli.
Antalya şoförlü araç kiralama , şoförlü araç kiralama , şoförlü minibüs , şoförlü minibüs kiralama , şoförlü vip minibüs kiralama , şoförlü vip araç kiralama , şoförlü vip minibüs kiralama Antalya , şoförlü vip araç kiralama Antalya , şoförlü Mercedes vito kiralama , şoförlü Mercedes vito kiralama Antalya , şoförlü vito kiralama, şoförlü vito kiralama Antalya , şoförlü vip vito kiralama, şoförlü vip vito kiralama Antalya , şoförlü Mercedes vip araç kiralama , , şoförlü Mercedes vip araç kiralama antalya hizmetlerimiz için bize ulaşın.
6. KÖPRÜLÜ KANYONU

Köprülü Kanyonu, içinden Isparta’dan doğan, Antalya’dan denize dökülen Köprüçay’ın geçtiği, yaz sezonunda rafting yapmaya elverişli olan, hiking, kamping, doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için de ideal olan bir milli park. Gerçekten de içinde biri büyük diğeri küçük olmak üzere Roma Dönemi’nden kalma 2 tarihi köprü var.

7. RAFTING

Antalya’nın en büyük olayı, raftinge elverişli akarsularının bolluğu. Özellikle de Köprülü Kanyonu ve içinden geçen Köprüçay, raftinge en elverişli nokta. 8-10 kişilik botlarda, deneyimli rehberler eşliğinde, 14 kilometrelik parkur boyunca rafting yapıyorsunuz. Parkur yaklaşık 2,5 saat sürüyor. Kask, kürek, can yeleğini firmalar temin ediyor. Burada rafting için en ideal aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül. Zaten bölgede hizmet sağlayan birçok firma var. Bazı rafting turları sizi kaldığınız yerden alıp ulaşım, rafting, öğle yemeği dahil paket turlar sunuyor. Özellikle de rafting sonrası kanyonda alabalık keyfi kaçmaz.
Lara Transfer, Kundu Transfer, Belek Transfer, Side Transfer, Manavgat Transfer, Kızılağaç Transfer, Kızılot Transfer, Alanya Transfer, Konaklı Transfer, Mahmutlar Transfer, Beldibi Transfer, Göynük transfer transfer, Kemer Transfer, Kiriş Transfer, Çamyuva Transfer, Tekirova Transfer, Airport Transfer Antalya, şoförlü minibüs, chauffeured minibus, antalya havaalanı transfer, Vip transfer, antalya transfer, home transfer, Minibüs transfer, Otel transfer, havalimanı transfer, transfer of Antalya, bölgelerinde hizmet vermekteyiz.
8. TAZI KANYONU

Mayıs 2017’de Hürriyet “Yeni bir kanyon keşfedildi” yazmış. Bu dev kanyon nasıl gözlerden saklanabilmiş bunca zaman? Aslında arabayla az önce anlattığımız Köprülü Kanyon’un bir 10-15 dakika yukarısında. Buraya gelirken hayatta böye bir yer çıkacağını tahmin etmezsiniz, kesinlikle hiç görünmüyor. O yüzden yanlış yolda olduğunuzu düşünmeyin. Sonra arabayı park edip ormanın içindeki bir patikan 2 kilometre kadar yürümeniz gerekiyor. İlk bakışta patikayı hemen göremeyebilirsiniz. Yol biraz yokuşlu ama zorlu bir yürüyüş değil.

9. GEYİKBAYIRI’NDA TIRMANIŞ

Antalya’daki Geyikbayırı, açık ara tüm Türkiye’nin en ideal kaya tırmanışı noktası. Toros Dağları’nın bir parçası olan Geyikbayırı’na tüm dünyadan deneyimli tırmanışçılar geliyor ve burada antrenman yapıyorlar. Öyle ki bu nokta, Avrupa’da kış aylarında tırmanış için en iyi üç, dünyada ise 10 destinasyon arasında sayılıyor. Bölgede, farklı zorluk seviyelerine göre değişen eğim ve yükseklikte parkurlar var. Kaya yapısı ağırlıklı olarak kireçtaşı. Yükseklikler 15 metreden 50 metreye kadar varabiliyor. Bu nedenle de başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar birçok seviyedeki tırmanışçıya uygun. Bizim, Kocaeli’deki Ballıkayalar Tabiat Parkı’ndaki kaya tırmanışı deneyimimizi de okumak isterseniz sizi Ballıkayalar Tabiat Parkı Rehberimize alalım.

Geyikbayırı’nda kampta konaklama olanakları da var. Rido Camping, tırmanma alanları ve plajı olan bir yer. Wifi, duş, çamaşırhane var. Geyikbayırı’ndan bir diğer seçenek de üç Alman tarafından işletilen JoSiTo Guesthouse and Camp.
minibüs kiralama , minibüs kiralama Antalya , Antalya minibüs kiralama , Rent A Car Antalya , Antalya Rent A Car , Oto Kiralama Antalya , Araç Kiralama Antalya, Car Rental Antalya , Car Hire Antalya , Car Rental Service Antalya , Cheap Car Rental , Turkey Car Rental , Rent A Car Turkey , Rental Cars in Turkey , Noleggio Auto Antalya , rent a car antalya fiyatları , ucuz araç kiralama antalya , Cheap Car Rental Antalya , Airport Rent A Car , Airport Rent A car Antalya , minibus hire Antalya branşlarımızla hizmetimnizdeyiz.
10. MANAVGAT ŞELALESİ

Manavgat Nehri’nin sularının, 4-5 metre yükseklikten döküldüğü Manavgat Şelalesi, ilkokul coğrafya derslerinden de hatırlayacağınız üzere, Türkiye’nin en ünlü şelalelerinden. Her ne kadar döküldüğü yükseklik fazla olmasa da yarattığı görsellik görülmeye değer. Şelalenin buz gibi bir suyu var. Etrafında da klasik olarak bilimum kafeterya, restoran, çay bahçesi, piknik alanı, kamp alanı var. Nehirde rafting olanağı da var ama Antalya’daki en iyi rafting noktası yukarıda bahsettiğimiz Köprülü Kanyon. Şelaleye giriş 2018 itibariyle kişi başı 6 TL. Otopark alanı da ayrıca ücretli.

11. TELEFERİK

Teleferik demek ağaç katliyamı demek bunu bir kenara yazmak lazım çünkü teleferik yapımı için teleferiğin geçeceği güzargahtaki ağaçların ve tesisin yapılacağı yerin törpülenmesi gerekiyor. Yine de Teleferikle Tahtalı Dağı’na çıkıp, Antalya’ya kuşbakışı bakmak da Antalya’daki popüler deneyimlerden olduğundan yazmadan geçmek istemedik. Çıkıp çıkmamak size kalmış. Antalya’da 2 tane teleferik var. Biri Tünektepe diğeri Olimpos Teleferik. İkisi arasında seçecekseniz Olimpos ile Tahtalı’ya çıkın deriz. Teleferik için kişi başı ücret gidiş geliş: 75 TL, tek yön 50 TL. En güncel fiyatlar için tıklayın.

Günlük olarak Beldibi, Göynük, Kemer, Kiriş, Çamyuva ve Tekirova’dan itibaren, Çarşamba ve Cumartesi günleri de Kundu ve Antalya’dan teleferiğin kendi sunduğu ulaşım hizmeti var. Zirvedeki tesis akşam 19:00’a kadar açık, içinde bir de cafe var ama tahmin edersiniz ki fiyatlar x2 civarında .

12. ASPENDOS

Antalya’nın Serik ilçesi sınırlarında, Köprüçay Nehri’nin tepelerindeki bir düzlüğe MÖ 10. yüzyılda Akalar tarafından kurulmuş olan Aspendos Antik Kenti, tüm Akdeniz coğrafyasının en iyi korunan Roma tiyatrosuna sahip. En parlak dönemini Roma Dönemi’nde yaşayan şehirdeki, 12.000 kişi kapasiteli bu görkemli antik tiyatro, MS 2. yüzyılda inşa edilmiş. Antik tiyatronun harika bir akustiği var. Ağustos ortasından Eylül ortasına, dolu bir konser & bale takvimi oluyor.

Aspendos Antik Kenti’nin en göz dolduran kalıntısı antik tiyatro olsa da, tiyatronun arkasında kalan alanda, stadyum, agora, bazilika, anıtsal çeşme, meclis binası, su kemerleri, anıtsal tak, cadde, tapınak, hamam, sarnıçlar, dükkanlar gibi yapıların kalıntıları da var. Bizans Dönemi’ne kadar varlığını sürdüren şehir, Selçuklu Dönemi’nde bir kervansaray olarak kullanılmış. Sonrasında da atıl kalmış. 1930 yılında burayı ziyaret eden Atatürk, alanın restore edilip tekrardan açılmasını istemiş. Giriş 25 TL ama Müzekart geçerli. Ziyaret saatleri ise Nisan-Ekim ayları arasında 08.00-19.00, Kasım-Mart ayları arasında 08.00-17.00.

13. LİKYA YOLU

Kate Clow öncülüğünde ortaya çıkarılan Likya Yolu, Fethiye’den başlayan ve Antalya’yı boydan boya geçen 535 kilometrelik devasa bir rota. Antalya’nın çoğu şehrinde bu rotanın harika paftaları var ama Adrasan’da başlayıp, Musa Dağı, Adrasan Ovasını aşarak Olimpos’ta son bulan 13 kilometreiik Adrasan-Olimpos paftası günübirlik yapılabilir olmasıyla yolun en popüler etaplarından. buluyor. Ama siz Antalya’nın konakladığınız bölgesine göre trekking gruplarına katılabilir, farklı parkurlar seçebilirsiniz.

14. PATARA ANTİK TİYATROSU

Kaş’a yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta bulunan Patara Antik Kenti, Likya Birliği’nin başkentliğini yapmış bir kent. Zamanında, birlik toplantıları da su an kalıntılarını görebileceğimiz meclis binasında düzenlenmekteymiş. Likya Birliği içerisinde üç oy hakkına sahip altı şehirden biri olan Patara her dönem önemli bir merkez olmuş. Eserleri ve yeni kazı alanlarını görmek için giriş ücreti tam 15 TL indirimli 7.50 TL. Müze kart geçerli. Haftanın her günü 15 Nisan 2 Ekim arası 08.00 – 19.00 saatleri, 3 Ekim 14 Nisan arası 08.00 – 17.00 saatleri arasında açık.

15. TERMESSOS ANTİK KENTİ

Güllük Dağı’nın tepesindeki bir platoya kurulmuş olan Termessos, Pisidya bölgesinin antik kentlerinden biri. Büyük İskender, M.Ö. 333’de burayı kuşatmayı başaramamış çünkü Termesoslular çok iyi bir savunma örneği göstermiş. Kent, İskender’den sonra, Ptolemyler döneminde kuşatılabilmiş ama M.Ö. 71’den kalma, Roma Senatosu tarafından onaylanmış belgelere göre, Termessos’un kendi iç işlerinde Roma’dan bağımsız olduğu ve kendi kanunları olduğu görülüyor. Fakat şehrin Bizans ve Osmanlı dönemindeki durumuna dair elde hiçbir bilgi yok. Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Termessos’a giriş ücreti 5 TL ama Müzekart da geçerli.

16. SANDLAND

Antalya’nın Lara Sahil’inde, sadece su ve kum kullanılarak yapılan devasa heykeller var desek. Dünyanın en büyük kum heykel etkinlikleri arasında yer alan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali (Sandland) devasa boyutlarda yüzlerce kum heykelin sergilendiği bir açık hava müzesi. Hem kapladığı alan (10 bin metrekare) ve malzeme (10 bin ton nehir kumu) hem de katılan sanatçı ve üretilen eser bakımından dünyadaki sayılı etkinliklerinden. Elbette bu eserler sonsuza kadar kalıcı değiller, sergileme süreli bittiğinde kasten yıkılıyorlar. Zaten kasten yıkılmasalar da bir süre sonra kendiliğinden yıkılmaya mahkumlar. Ama bu Kum Heykel Sanatı’nın doğasında olan bir şey. Her şeyin geçiciliğini, her şeyin bir gün yok olacağı felsefesini içinde bulunduran bir sanat. Festival boyunca atölyeler, konserler, video mapping show’lar da oluyor. Eserler 09.30-23.00 saatleri arasında görülebiliyor. Giriş ücreti yetişkin 24 TL, çocuk 10 TL. Müzekart’a %25 indirim de var.

ANTALYA’DAKİ FAVORİ TATİL BELDELERİMİZ
17. OLİMPOS & ÇIRALI
İşte turistlerin değil gerçek keyifçilerin yeri Olimpos, Çıralı. Olimpos’ta caretta ceratta’ların yuvalamaya geldiği sahilden denize girmek, salaş işletmelerde veya ağaç evlerde konaklamak, Olimpos Dağı’nda tanrıların hiç sönmeyen ateşi eşliğinde zirvede şarap keyfi yapmak, tekne kiralayıp denize açılmak, antik kentten denize girmek anlatılmaz yaşanılır deneyimler. Ayrıca Çıralı’nın komşu koyu, ona arabayla 20-25 dakika mesafedeki Adrasan Koyu da mutlaka gidilmesi gereken yerlerden. Sahil boyunca konaklayabileceğiniz, yemek yiyebileceğiniz, oturup güzel vakit geçirebileceğiniz oteller ve cafeler var. Olimpos’ta ve çevresinde ne yapılır, nerede kalınır gibi diğer tüm detaylar için Olimpos Ağaç Evler & Gezilecek Yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

18. KAŞ

Kaş, açık ara Antalya’nın en güzel yeri. Resort otellerce parsellenmemiş sahilleri, tatlı ve salaş kasaba hayatı, bakir doğası, magazinleşmemiş mekanları, eğitimli ve kibar insanları ile bambaşka bir yer. Buranın en güzel zamanı, Nisan-Mayıs & Ekim-Kasım arası sezon dışı tarihler. Çünkü küçük bir yer olduğundan, öyle fazla kalabalıkları kaldırmıyor. Tadına varabilmeniz için yüksek sezonları pas geçmenizi tavsiye ederiz. Yine Kaş’a bağlı olan Kalkan’da ise özellikle İngilizler’in müdavimi olduğu ve Türkiye’de expat olarak yaşayanların mesken tuttuğu hoş balık restoranları ve butik otellerin fine dining restoranları var. Eğer ki Schengen vizeniz varsa Kaş’tan günübirlik Meis Adası’na geçmek de harika bir şapkadan çıkma tatil fırsatı.

Kaş aynı zamanda, Kaputaş’tan Patara’ya, tüm Antalya’daki favori denize girme noktamız. Kaş’ta nerede denize girilir sorusunun cevabını En Güzel 10 Kaş Plajı yazımızda bulabilirsiniz. Kaş’ta ne yapılır, ne yenir, nerede kalınır gibi sorularınızın cevabını ise Kaş Gezilecek Yerler , Kaş’ta Nerede Kalınır, Kaş’ta Ne Yenir & En Güzel Kaş Restoranları ve Kaş’ta Yapılması Gereken 24 Efsane Şey yazılarımız var.

19. KALKAN

Kalkan, Kaş’a bağlı ama ona yaklaşık 25 kilometre mesafede, Yunanlı denizciler tarafından 200 yıl önce kurulmuş ve Likya Uygarlığı’nın izlerini taşıyan bir belde. Buranın en önemli özelliği, nüfus çoğunluğunun İngilizlerden oluşması. Evet yanlış duymadınız. Kalkan’da villa sahibi olan İngilizler nüfusun neredeyse %80’ini oluşturmakta. Burası Kaş’a göre daha sakin ve biraz daha İngilizler’in zevkleri doğrultusunda göre şekillenmiş. Daha çok lüks butik oteller ve villa turizmi yaygın. Salonika, Villa Mahal ve Aubergine gibi çok tatlı mekanları var..

20. KALEKÖY & DEMRE

Bizce Demre, Antalya’nın küçük ama belki de en özellikli yeri. Noel Baba Kilisesi’nin burada olmasının yanı sıra, Kekova’da, bir zamanların Likyasının Simena şehri olan ama 2. yüzyılda yaşanan depremlerle yerle bir olan Batık Şehir, onun tam karşısına düşen Kaleköy’de ise harika doğal ve tarihi zenginlikler, keyifli yeme-içme mekanları var. Temelde karadan ulaşımın olmadığı yerler ağırlıklı olduğundan, Kaş’tan ve Antalya merkezden kalkan tur tekneleri ile buraya gelebilir, dilerseniz Kaleköy’den kanoya atlayıp hemen karşısındaki batık şehrin hazinelerini kano ile keşfedebilirsiniz. Kaleköy’ün liman bölgesindeki kalıntıların içinde yürüyerek geçebilir ve böylesine köklü bir tarihin yattığı yerde yüzebilirsiniz. Kaleköy’ün tepe noktasında küçük bir amfitiyatro da var. işte orası denize karşı harika manzarasıyla ideal güneşi batırma noktası. Üşenmeyip, tabana kuvvet diyip kesinlikle yukarı çıkın pişman olmayacaksınız bizden söylemesi.

ANTALYA’NIN DİĞER TURİSTİK TATİL BELDELERİ
Belek, Kemer, Alanya…Bunlar Antalya’nın 3 silahşör resort otel turizmi yerleri. Özellikle Ruslar ve Almanlar tarafından yaz sezonunda sıklıkla tercih edilen yerler. Bizim tercih edeceğimiz noktalar oldukları söyelenemezler ama çocuklu ailelelerin, Kaş ve Olimpos gibi yerlere nazaran buralarda çok rahat edeceğiniz söyleyebiliriz.

21. KONYAALTI

Konyaaltı, Alanya, Kemer ve Side daha ortalıkta yokken, Antalya’nın en popüler beldelerindeniş ama şimdilerde pek de öne çıktığı söylenemez. Antalya merkezin bir zamanlar en ünlü plajlarından olan Mavi Bayraklı Lara Plajı ve Konyaaltı plajları yazın hala hınca hınç dolsa da insanlar artık denize girmek için Antalya’nın daha alternatif noktalarını tercih ediyor.

22. BELEK

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı bir beldesi olan Belek, 1990’larda 5 yıldızlı her şey dahil resort otellerin mesken tuttuğu bir yer haline gelen, Antalya’nın daha çok yabancı turistlerin (Ruslar ve Almanlar başta olmak üzere) tercih ettiği yerlerinden. Daha sonra bu resort otellere ek olarak tüm dünyada golf turizmi ile de isim yapmaya başladı. Neredeyse her devasa 5 yıldızlı tesisin bir de golf alanı bulunuyor. Buradaki dev işletmelerin çoğu kış sezonunda da açıklar çünkü kışın da ülkenin her yerinden kurumsal şirketler bu otellerde kurumsal organizasyonlarını ve toplantılarını yapıyor. Büyük kongreler ve fuarlar bu otellerin geniş kapasiteli salonlarında gerçekleşiyor.

23. ALANYA

Alanya da Antalya’nın 1990’larda popüler olmuş ve resort otellerle dolmuş tatilci yerlerinden. Hatta burası artık başlı başına bir şehir haline bile geldi diyebiliriz. Özellikle Alman turistlerin favorisi olan ilçede konaklayacaksanız, merkez dışındaki resort otellerde kalıp akşamında Alanya Kalesi’nin olduğu merkez bölgesine inmek daha mantıklı olur. Nem oranı diğer bölgelere göre oldukça yüksek olduğundan yaz ortası aylarda aşırı bunaltıcı ve çekilmez bir yer de olabiliyor. Eğer resort otellerinde kalmayacaksanız, Kleopatra ve Damlataş diye yan yana iki güzel plajı da var. Yine de denizini pek sevdiğimiz söylenemez.

24. KEMER

Kemer de Antalya’nın resort otel turizminin yoğun yaşandığı ilçelerinden. Bize sorarsanız, denizi de deniz değil. Hele ki Kaş ve Çıralı ile karşılaştırıldığında… İlla burada kalacaksanız da, bir tekne kiralayıp biraz daha güneye, Çıralı ve Kaş taraflarına inmek.

ANTALYA’DA NE YENİR
1. Vedat Milör’ün Gözdesi 7 Mehmet

Beyaz sofra örtüler, keten peçeteleri, kaliteli servisi ve lezzetli yemekleriyle Vedat Milor’un Antalya’daki favori restoranı. Menüsü mevsime göre değişen mekan hem balıkta hem ette başarılı. zeytinyağlıları, bergamotlu, kabak çekirdekli ve bademli iç pilavı, kuzu ve oğlak tandırı, cevizli kaymaklı ve tahinli kabak tatlısı nefis. Adres: Meltem Mahallesi, Atatürk Kültür Parkı, Dumlupınar Bulvarı No:201, 07030 Muratpaşa

2. Serpme Börek

Sepme börek, Antalya’nın spesiyali. Hamuru elde savrularak açıldığından ismi olması. Hepsi gözünüzün önünde gerçekleşiyor. 85 yıllık börekçi olan Börekçi Tevfik‘te en hasını bulabilirsiniz. İsteğe göre kıymalısı ve peynirlisi yapılıyor. Küçük ve salaş bir mekan ama Antalyalı Evde Yoklar’ın da tasdiklediği üzere Kaleiçi’nde serpme börek burada yenir.

3. Köfte-Piyaz& Tahinli Kabak Tatlısı
Anytalya’nı piyazı meşhur. En güzeli Piyazcı Ahmet’te yenir. Köfte-piyaz üstüne de meşhur tahinli kabak tatlı çekilir. Adres: Altındağ Mh., 166. Sokak 29/A, 07050 Muratpaşa

4. Yanık Dondurma
Yanık veya yanıksı dondurma, Antalya’nın özellikle de Kaş-Kalkan-Demre bölgesinin önemli tatlarından biri. Keçi sütünden yapılan dondurma pişirilme esnasında özellikle yakılıyor. Bir nevi süt yanığı kokusu sinmiş dondurma. Dondurmanın isli ve karemelize tadı herkesin zevkine hitap etmez. Biz de bayılmadık ama seveni çok. Yanık dondurmayı meydandaki seyyar dondurmacılarda veya onu yıllardır yapan Kaş merkezdeki Bankalar Caddesi’ndeki Nur Pastanesi’nde bulabilirsiniz. Antalya merkezde ise Dondurma Dükkanı veya Akdeniz Dondurma‘da deneyebilirsiniz.

5. Mantarevi Restoran

Burası Antalya Korkuteli’de, tamamen mantara adanmış bir yer. Mantar çorbasından çeşitli mantar yemeklerine mantar serverler için bir cennet. Özellikle mantar iskender, mantar reçeli, mantar çorbası ve mantarlı ekmek mutlaka denenmeli. Elbette mantar dışı seçenekler de var. Adres: Tatköy Mahallesi, D350 Datköy, 07000 Korkuteli Tel: (0242) 667 12 10 Websitesi

6. Volkan Şişçi Kadir’in Yeri
Antalya Kepez sebze hali içinde, şiş, et, köfte ve tavuk yapan, yanına da piyaz, çorba ve kabak tatlısı sunan salaş ama keyifli bir mekan. Kuzu şişi özellikle beğeniliyor. Adres: Güneş, Yeni Toptancı Hal, Altınova Cd. No:840, 07260 Kepez Tel: 0536 500 02 88

Antalya il merkezinden ilçelerine uzaklık mesafesi (km)

Kale: 140 km
Kumluca: 94 km
Manavgat: 78 km
Serik: 42 km
Kaş: 187 km
Kemer: 44 km
Korkuteli: 59 km
Demirtaş: 163 km
Akçay: 135 km
Gölova: 103 km
Güzelbağ: 151 km
Köprülü: 179 km
Kalkan: 213 km
Bozova: 77 km
Kızılcadağ: 84 km
Altınyaka: 61 km
Aksu: 18 km
Çakırlar: 11 km
Dağ: 47 km
Döşemealtı: 16 km
Cevizli: 178 km
Geriş: 141 km
Güzelsu: 153 km
Beşkonak: 88 km
Taşağıl: 55 km
Gebiz: 45 km
Akseki: 154 km
Alanya: 138 km
Finike: 112 km
Gazipaşa: 182 km
Gündoğmuş: 149 km
İbradı: 175 km